Biliyorsunuz eski savaşlar genellikle kara-ordularıyla yapılırdı. Kimin kara-ordusu muharabeyi kazanırsa savaştan da genellikle zaferle çıkardı. Bu savaşlara girmeden öncü birlikleri yolu açar, vur-kaç yöntemiyle düşmana hasar veriryı ve kendi ordusunun savaşa yıpranmadan girmesini sağlardı.

Haşmetmeabları Roger Federer’in de öncü raketleri var anlaşılan ! Onun zirveye olan yolunu açmakla/kolaylaştırmakla görevli ! Son birkaç turnuvada olduğu gibi fikstürde onun tarafında olan ve ona sakıncalı olabilecek raketlerin çoğu birer birer eleniyor. “Kızılderili Kuyularında”da yakın tarih adeta tekerrür ediyor. Tam 17 seri-başı elenirken 37 yaşına gelmiş bir raket henüz tek set bile yitirmedi!

Fikstürün ilk yarısında başta Dimitrov olmak üzere Berdych, Thiem, Rublev, Shapovalov, Verdasco, Medvedev ve Khachanov gibi Federer’i rahatsız edebilecek raketlerin hepsi veda etti. Beklenmedik bir gelişme olmadığı sürece Dünya 1 Numarası birkaç iyi antrenmanla finale gelecektir. Bugün Chardy de rakip olamaz ona. Yarı-finalde ise umarım Çinli Chung ile karşılaşır da Avustralya’da Çinlinin sakatlığından dolayı yarım kalan hesaplarını görürler.

İşin ilginç yanı fikstürün diğer yarısında da Del Potro’ya rakip olabilecek (Djokovic dahil) pek kimsenin kalmaması. Büyük bir olasılıkla Federer-Del Potro finali izleyeceğiz. Tenis gibi her türlü sonuca açık bir sporda hele erkekler kategorisinde daha çeyrek final bile oynanmamışken böyle saptamalarda bulunabilmemiz durumu yeterince ortaya koyuyor. Çok ilginç bir turnuva oluyor. Seyircinin önceki yıllar kadar ilgi göstermemesi de bir başka kanıt. Her iki sekste de sadece birer ABD’linin kalması (ve her ikisinden de sürprizden başka bir beklenti olmaması) bunun esas nedeni olabilir. Onlar da elenirse organizasyon komitesinin Tanrı yardımcısı olsun.

Kadınlarda ise Venus Williams 37 yaşıyla buradaki en yaşlı raket. Yarı-finale kadar pek zorlanmadı. Ancak burada karşısına büyük bir olasılıkla Alman Kerber gelecek ki formunun zirvesinde. Alman Teniscinin yolu THY’nin de dün elenmesiyle biraz daha açıldı. Özgüveni de eskisinden bile iyi. İyi de oynuyor ve izlerken zevk veriyor. Ancak bugün karşısna gelecek olan Rus Kasatkina karşısında konsantrasyonunu son puan bitene kadar muhafaza etmesi lazım. Kadın Azarenka ve Stephens gibi raketleri saf dışı bırakarak geldi karşısına.

Kadınlarda fikstürün diğer yarısı daha çekişmeli olmaya aday. 1 numaranın güncel ve eski sahipleri Halep ile Karolina Pliskova yarı-finalin en büyük adayları. Halep buz-kıran gemileri gibi ağır ağır önüne gelen her rakiple canını dişine takarak sonuca gitmeye çalışıyor. Bu kızın mücadele azmine şapka çıkarmak gerek. Ama bir türlü nihai sonucu elde edememesi de insanı sinir ediyor. Ucuna kadar getirip elleriyle kupayı rakiplerine teslim ediyor!

Pliskova ise (bence kadınlar kategorisinin izleyiciye en zevk veren raketi olan) Shuai Zhang önünde epey zorlandı. Sonra wild-card ile turnuvaya giriş yapan 16 yaşındaki ABD’li çocuk-yıldız Anisimova’yı zorlanmadan geçti diyebiliriz. Ancak çocuk-yıldız derken küçümsediğimi lütfen sanmayın. Salt yaşıyla ilgili bu söylemim.

Amanda Anisimova Rus asıllı. ABD doğumlu. 2016 ABD Açık Gençler Şampiyonu. Aynı yıl “Fransa Açık”ta da finalist olmuş. Yeni “Sharapova” olarak anılmaya başlandı. Bu lakabın verilmesindeki nedenlerden biri de onun tüm işlerini çekip çeviren “agent” (temsilci)nin çok yakın bir zamana kadar Sharapova’yı üstlenmesi!

Anisimova burada önce Pavlyuchenkova’yı sonra da büyük şampiyon Kvitova’yı saf dışı bıraktı. Başarılarla bezenmiş bu seferi Pliskova önünde son buldu. Bakınız damarlarında buz aktığı rivayet edilen Pliskova maçtan sonra onun hakkında neler söylemiş:

“Tüm genç raketler gibi gözünü budaktan sakınmıyor. Ama hangi 16’lık böyle değil ki? Ben gençlerle oynamaktan çekinmiyorum. Çünkü kendi oyunumun sürekliliğinin farkındayım. Bu gençler ne denli iyi günlerinde olurlarsa olsunlar bir yerde bozuluyorlar. Çünkü düşünmeden salt güçle oynuyorlar. Onların geçtiği yolları ben de epey arşınladım. Nelerle karşılaşabileceğimi çok iyi biliyorum. Amanda karşısında da oyunu süratlendirerek ona kendi oyununu oynama olanağını vermedim. Bu kadar basit.” Yani “köprülerin altından çok sular akacak” ya da “daha 10 fırın ekmek yemesi lazım” demeye getiriyor!

Fikstürün bu yanında da finalisti Halep-Pliskova maçı belirleyecektir.

Hoşkalın.