Roger Federer, Çek Tomas Berdych’e karşı. İsviçreli 16 kez Çek ise 5 kez kazanmış. Maçların çoğu en az 3 sette bitmiş. Son karşılaşmalarının çoğundan Berdych zaferle ayrılmış. Ancak Federer birkaç ay önce Edberg ve Severin ikilisiyle çalışmaya başladığından bu yana epey farklı. Öncelikle çok daha agresif.  Yaşından dolayı yavaşlamış bile olsa fiziken belki de kariyerinin en iyi durumunda. Eski raketinden daha büyüğüne geçiş dönemini atlatmış görünüyor. Dubai’nin başlangıcından bu yana hep daha iyiye gitti. Dün de  Djokovic’e karşı bunu ispat etti. Hele ilk seti yitirdikten sonra geri dönebileceğini kimse tahmin etmedi. Bu fiziki durumunun bir göstergesi. Djokovic ise büyük bir olasılıkla yıl başından bu yana sadece 2 turnuva oynamış olmanın eksikliğini hissetmektedir.

 

Berdych karşısında maçın başlamasıyla birlikte Federer için işlerin iyi gitmediği belli oldu. İlk servisleri tutmuyor, ikinciler “let” oluyor, simgesel vuruşu olan çapraza karşı paralelleri avuta gidiyor, rakibinin servisini kırıyor ama hemen akabinde kendi servisini puansız veriyordu. Rakibi voleye daha fazla geliyordu, vs. Maçın ilk seti göz açıp kapayana kadar (30”) 5-2, sonra da 6-3 oldu.

 

İsviçreli ikinci sete tutan ilk servislerle başlayınca durumun daha çekişmeli geçeceği belli oldu. Ancak Federer hala rakibinden fazla basit hata yapıyordu. Setin ortalarında yine basit hatalarla servisini verdi. Ancak bir sonraki oyunu fevkalade oynayarak bu kez rakibinin servisini kırdı 3-3. Şimdi işler Berdych için iyi gitmemeye başladı.  Berdych’in her bir puanına karşı ekselansları iki puan almaya başladı ve seti 6-4 bitirerek durumu eşitledi. Acaba dünün kopyasını mı yaşayacağız diye düşünmeye başladık.

 

Bir maçta bir oyuncu oynanılan 16 puanın 15’ini alıyorsa söylenecek fazla bir şey kalmaz. Federer ikinci setin sonunda ve üçüncü setin başında rakibini kayıt dışı bırakırken aniden basit hatalarına geri döndü ve 2-0 yapabilip garantiye alabileceği seti 1-1’e döndürdü. Tahteravalli gibi fevkalade bir üçüncü oyun izledik. 2-1 Federer. Çekişme üst düzeydi. Bilhassa seti 3-1, 4-1 yaparken ve sonra da onu 6-3 alarak altıncı kez şampiyon olurken haşmetmeaplarının tenisini en üst seviyede gördük. Tenis sporu kimseye bu adama yakıştığı kadar yakışmıyor. Ayrıca da bir insan tenis tarihinin en başarılı sporcusu ünvanını boşuna almıyor.

 

Böyle üst düzey bir turnuvada bunca çizgi hakemi hatası yakışık almıyor. Dünyanın belki de en iyi orta-hakemi, İsveç vatandaşı bir Müslüman olan Muhammed Lahyani onca yanlışlığı düzeltirken yorulup kendi de hata yaptı ve oyunculardan özür diledi !

 

Meksika’daki bir diğer ilginç turnuvada Sharapova’nın sevgilisi Bulgar Dimitrov, Andy Murray’i yenerek finalde Güney Afrikalı Anderson’un (Ferrer ve Dolgapolov’u yendi) karşısına çıkıyor.

Bundan sonra ise tüm oyuncuların en sevdiği turnuvalardan biri oynanacak : Indian Wells. İzleyip göreceğiz.