Yazımın başlığını sırf çarpıcılık arz etsin diye “Kadınlar daha mı yeteneksiz?” koyacaktım ama ev ahalisinden öyle bir tepki geldi ki yukarıdaki gibi uyarlamak zorunluluğu doğdu! (Aksini yapabildiklerini söyleyenlere sakın inanmayın…Yalancının en büyüğüdürler!) 

Sevdiklerimle ilgili her türlü bilgiyi sanki sahiplenmeye mecburmuşum gibi bir yapıya sahibim. Tenis de bunlardan biri olduğu için dünyanın çeşitli ülkelerinin yayınlarından günde ortalama 25-30 e-posta gelir. Güneş yeni ışımışken balkon kahvaltısının o huzuru içinde bunları okumak bana engin bir zevk verir. Bu sabah da gelenleri okurken “Bunu kesinlikle okuyucularla paylaşmam gerek” dedim. İşin içinde hem hınzırlık hem de gerçekler vardı. Eh bu pandemi günlerinde herkes burnundan solurken daha iyi bir konu mu bulacaktım!

Gönderen uluslararası saygın bir tenis antrenörü. Buyrun :
“…Kadınların erkeklerden daha yeteneksiz olduklarını iddia etmek çok zor. Bunun tartışmasına bile girmemek gerek. Ama 30 yıldır gençlere antrenörlük yapıyorum ve erkeklerin, topa, kızlardan daha hakim olduklarına dair bir genelleme yapmama da bir engel olmaması gerekir.

Nasıl olduğuna gelince:
1) Bir genelleme olmasa da erkekler oyuna daha meraklı. Çabalamayı daha seviyorlar
2) Deneme-yanılmaya daha çok zaman harcıyorlar
3) Aptalca şeyler deneyebiliyorlar
4) Antrenmanlar arasında, dinleneceklerine servis karelerinde oyun oynayabiliyorlar
5) Turnuvalarda tenisin özüne daha bağlı kalabiliyorlar
6) Ustalık ve beceri gerektiren hınzırca vuruşlara fena halde takıklar
7) Gösteriş yapmayı seviyorlar
8) Diğer sporları da oynuyorlar
Ve dolayısıyla becerileri daha gelişiyor. Daha ustalaşabiliyorlar.

Şanslıyız ki günümüz kadın tenisinin zirvesinde olan oyuncu (Avustralyalı Ashleigh Barty’den bahsediyor) Tanrının şanslı kulu. Her türlü beceriyle donanmış. Slice (kesik) vuruşlar, drop-shot’lar, loplar, devinimini ve hızını anında değiştirebildiği spinler, oyunundaki çeşitlilik… Hepsi var bu kızda. Dizi dizi becerilerini maçlarda sergilemesine bayılıyorum. Umarım diğer kızlara örnek oluyordur. Umarım onlar ondan gördüklerini antrenmanlarda denerler. İçlerindeki becerileri ortaya çıkarabilirler.”

Adamın söyledikleri tabîki tartışılabilir. Ama o da engin bir  tecrübeye dayanarak bu savı savunuyor. Bunu da göz önüne almamak mantıksızlık olacaktır. Kanıtı da Ashleigh Barty. Bu kızı internetten kolaylıkla izleyebilirsiniz. Bir de ilk 10 içindeki herhangi bir başka oyuncuyu izleyin. Robotlarla insanı kolaylıkla ayırt edecek, farkı fark edeceksiniz!

Hoş kalınız…Tanrı güldüğünüz günleri aratmasın.

Hamiş: Fevkalâde bir 15 dakika geçirmek istiyorsanız lütfen izleyiniz: https://www.youtube.com/watch?v=J8voIyM81zY