İlk yazılarımda bu turnuvanın epey sürprize gebe olduğunu belirtmiştim gelişmeler beni ilk turların sonunda haklı çıkardı. Kadınlar her zamanki gibi yine beklenilmeyeni gerçekleştirdi. Hiç umulmayan şampiyonlar Melbourne’a veda etti. Bilhassa ABD Açık’ın finalisti Leylah Fernandez’in elenmesi beklenilmiyordu. Onu dört şampiyon izledi : ABD’li Stephens ile Kenin, 2016 şampiyonu Kerber ile üç yıl öncenin finalisti Kvitova.

Erkeklerde ise ağır abiler devam ederken en büyük hasarı İtalyanlar gördü. Berrettini, Sonego ve Sinner hariç hepsi elendi : Musetti, Cecchinato, Mager, Seppi, Travaglia, Fognini, Caruso.

Efsane İskoç Andy Murray, Basilashvili önünde beş setlik bir macera yaşadı. Son sette hem tecrübesiyle hem de rakibinin tükenişiyle kazandı. Bir başka uzun maçı da geçen yılın Avustralya sürprizi olan Aslan Karatsev oynadı. 2021’de Avustralya’da ilk 100 içerisinde bile olmayan ve yarı finalde Djokovic’e elenip ilk 20’ye demir atan bu fevkalade mütevazı adam en zorlu maçlardan zaferle çıkıp kolayları yitiriyor maalesef. Yine beş sette kazandı. Karatsev de yarın zorlu bir rakiple karşılaşacak… ABD’nin erkeklerdeki yeni umudu olan Mackenzie McDonald ile...

Bana göre turnuvanın favorilerinden 18’lik Carlos Alcaraz ilk turu tam bir tank gibi geçti. Bu genç adam eğer kafasını dağıtmazsa çok yakın bir gelecekte ilk sıralarda yerini alacaktır. Gençlerin içinde en komple oyunu oynayan ve çevrilmesi güç vuruşlar yapan raket. Bu saptamamı bir kenara yazmanızı dilerim. Alcaraz Çarşamba günü yine kortta olacak…Rakibi Dusan Lajovic.

Sizlere önerebileceğim diğer maçlar :

Osaka – Brengle
Zverev – Millman
Monfils – Bublik
Azarenka – Teichman

Hoş kalın.