Paris Masters, sezon finalleri ve Davis Kupası ile beraber erkeklerde 2021 sezonu sona erdi. 2021 sezonu erkekler tenisindeki 15 senelik döngünün kırıldığı ve yeni jenerasyonun turda artık tam anlamıyla kendini hissettirmeye başladığı bir yıl oldu. Sezonun bitimine yakın, Kasım’ın ilk haftası oynanan Paris Masters geride kalan sezonun izleri ve gelecek sezonun işaretlerini taşımasından dolayı her sene önemli bir gösterge turnuvası oluyor. Bu sene Paris Masters’ı akredite olarak takip ettim, katıldığım basın toplantılarında oyunculardaki bu değişim heyecanını fazlasıyla görmek mümkündü, özellikle genç oyuncuların gelecek sezondan büyük beklentileri bulunuyor. Genel anlamda önemli başlıklarla bu sezonu değerlendirelim ve 2022 için projeksiyon açalım. 

15 YILLIK DOMİNASYON BİTERKEN
Uzun zamandır erkekler tenisinde Federer, Nadal ve Djokovic’in hakimiyeti bulunuyor. Bir dönem aralarına Andy Murray’inin de katılması ile bu üstünlük dörtlü dominasyona dönüşmüştü. Ancak Federer ve Nadal’ın fiziksel ve yaş sebebiyle yavaşlaması, Andy Murray’inin de eskisi gibi olma şansının az olmasından dolayı artık bu hakimiyet Djokovic’ten oluşan tekli bir dominasyona dönüşmüş durumda sonuç olarak büyük üçlü dönemi 2021 itibariyle resmen sona ermiş oldu. Djokovic özellikle bu fiziksel seviyesini koruduğu sürece en az 2 sene daha zirvede tek başına bulunacaktır.  
Genç oyuncuların özellikle majörlerde hala Djokovic’le yarışabilecek seviyede olmamasından dolayı Sırp tenisçinin en azından 2022’de başta grand slam şampiyonluğu sayısı olmak üzere tüm istatistikleri lehine çevireceğini öngörebiliriz. Kariyer sonuna geldiğinde ise Djokovic’in 25 grand slam, 45 masters şampiyonluğu sayısına ulaşacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle majör turnuva şampiyonluk sayısında 21’i bulduktan sonra gerisi çok daha rahat bir şekilde gelecektir. 

MEDVEDEV FARKLI BİR SEVİYEDE 
İlk 10 sıradaki 20-25 yaş grubu oyuncu içinde Medvedev kendini tamamen ayrıştırmış durumda. Rus oyuncunun oyun yapısı, maç içindeki tutarlılığı ve mental seviyesi Zverev, Tsitsipas gibi en önemli rakiplerinin önünde bulunuyor. 2021’de Amerika Açık’ı kazanan, Avustralya Açık’ta ve sezon finallerinde Torino’da final oynayan Medvedev, bu ay başında Davis Kupası’nı kazanan Rus takımının da lideriydi.  İyi bir 2021 sezonu geçiren Medvedev  2022’de özellikle grand slam turnuvalarında Djokovic’in en büyük problemi olacak gibi görünüyor. Ancak sezonu iyi kapatan Rus oyuncu için toprak sezonunun büyük ölçüde kayıp olacağını düşünürsek ( toprakta oynamayı pek sevmiyor ), Medvedev’in 2022’ye iyi başlaması kendisi ve hedefleri için çok önemli olacak. Paris Masters’daki tüm basın toplantılarında geçmiş sezonu değerlendiren Medvedev, Djokovic’in hakkını fazlasıyla veriyor. Djokovic tenisi bıraktığı zaman Wikipedi’den Google’a nereyi açarsanız açın her rekorda onun ismini göreceksiniz, daha neyi tartışıyoruz ki diyen Medvedev’in bir yandan da gerçekleştirilmesi en yakın hedef olarak 2022 sezonunu 1 numara olarak kapatmayı belirlediğini rahatlıkla görebiliyoruz. 

SASCHA ZVEREV TAKİPTE
Bundan 4 sene önce Zverev grand slam kazanmaya en yakın yeni jenerasyon oyuncu olarak görülüyordu. Aslında Alman oyuncu bu süre içinde beklentileri boşa çıkarmadı. Aralarında 2 sezon finali ve 5 masters şampiyonluğunun bulunduğu 18 tekler şampiyonluğuna bu yaz olimpiyat şampiyonluğunu da ekledi. Geçen sene de Amerika Açık şampiyonluğunu Dominic Thiem’e finalde kılpayı kaçırdı. Buraya kadar herşey çok olumlu ama Zverev’in hala bir majör şampiyonluğu bulunmuyor. Maçların içindeki performans dalgalanması sorununu yıllar içinde 2 setlik turnuvalarda çok güzel idare etti ama majörlerdeki 2 hafta içinde 3 setlik 7 maç kazanma zorunluluğu Alman oyuncuya hala çok fazla geliyor. Artık 24 yaşında olan ve Medvedev’den sonra Djokovic’i takip eden en önemli oyuncu olan Zverev için de yeni sezon başlangıcı çok belirleyici olacak. 

YENİ JENERASYONUN YÜKSELİŞİ
2021 sonu itibariyle sıralamada ilk 10’da Andrey Rublev, Casper Ruud, Hubert Hurkacz, Jannik Sinner gibi yeni isimler var. Biraz daha aşağılara indiğinizde 11 numarada Felix Auger Aliassime, 14 numarada Denis Shapovalov bulunuyor. En büyüğü 24 yaşında olan bu oyuncuların içinde Casper Ruud 5 şampiyonluk ile bu sezonun en çok  turnuva kazanan tenisçisi oldu. Jannik Sinner'in 4, Hubert Hurkacz’ın ise 3 şampiyonluğu bulunuyor ancak bunlardan birinin Miami Masters olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Burada neredeyse 2017’den bu yana bu seviyelere geleceği belli olan Rublev’i bir kenara koyarsak diğer genç oyuncuların 2021’de gösterdiği gelişim gerçekten hayranlık verici. 

2021’in bir başka kazananı da 26 yaşındaki İngiliz oyuncu Cameron Norrie oldu. Kariyerinin ilk ATP şampiyonluklarını bu sene kazanan Norrie, Indian Wells’i kazanarak büyük bir başarı elde etti. İngiliz oyuncunun 2021’de kaybettiği dört finali de bulunuyor. Geçen sene bu zamanlar 71 numara olan Norrie, 2021 senesini 12 numarada kapatacak. Norrie’in antrenörü Facundo Lugones ise yılın antrenörü ödülünü kazandı, ekip olarak iyi bir sezon geçirdikleri ortada. Norrie adına bu sezonun tek nazar boncuğu grand slam turnuvaları oldu. Avustralya Açık ve Roland Garros’ta Nadal’a; Wimbledon’da ise Federer’e elenen Norrie bu şekilde yıllar içinde pek çok genç oyuncunun yaşadığını tecrübe etmiş oldu. 

Yine bu senenin çıkış yakalayan oyuncularından birisi de Aslan Karatsev. 28 yaşında ve daha önce hiçbir yüksek seviye başarısı olmayan Rus oyuncu, sezona Avustralya Açık’ta yarı finale kalarak başladı. Melbourne’de elemelerden gelip yarı finale çıkan ve Djokovic’e elenen Karatsev daha sonra bu seviyesini de yıl içinde devam ettirdi. Moskova ve Dubai turnuvalarını kazanan Rus oyuncu, sezon sonunda da Davis Kupası’nı kaldıran Rus takımının bir parçasıydı, bu anlamda 2021’in Karatsev için rüya sezon olduğunu söyleyebiliriz. Kariyer sezonu olduğundan şüphelerim var çünkü Rus oyuncu 2022’de de her an herşeyi ve daha fazlasını yapabilecek bir potansiyele sahip bulunuyor. 

ALCARAZ-SINNER REKABETİ
Özellikle global medyada şimdiden Carlos Alcaraz-Jannik Sinner ikilisi tam olarak olmasa da yeni Nadal-Federer eşleşmesi ruhu içinde değerlendiriliyor. İki oyuncunun da Paris Masters’taki tüm basın toplantılarına katıldım. İkili Paris’te de karşılaştı ve maçı Alcaraz kazandı. Daha önceki maçı da Alcaraz kazanmıştı. Benim edindiğim izlenim, oluşturulmaya çalışılan bu eşleşme Sinner’in pek hoşuna gitmiyor. Basın toplantılarında sürekli bu yönde sorulan sorulardan da rahatsız oluyor. Bunun iki sebebi var; birincisi Alcaraz çok kompakt ve yekpare bir tenis oynuyor, Sinner’a ters gelen bu oyun tarzına İtalyan oyuncu bugüne kadar bir çözüm üretemedi dolayısıyla basın bu ikiliyi bir istatistik olarak görmeye başlarsa, rakamlar Sinner’ı çok geride bırakabilir ve kariyerinin şu aşamasında bu en son istediği şey olmalı.

İkincisi ise Alcaraz mental olarak daha rahat yapıda bir oyuncu, basın toplantılarında da bunu görebiliyorsunuz. Ne olup ne olmadığını çok iyi biliyor ve bu durum ruh haline yansıyor, genel anlamda ferah bir yapısı var. Jannik Sinner ise kendisinden artan beklentilerin ve 2021’de gelen 4 şampiyonluğun altında biraz ezilmiş ve gergin görünüyor. Bu anlamda oluşturulmaya çalışılan Alcaraz rekabeti de kendisini daha fazla geriyor. Dolayısıyla Sinner yeni hayatına alışana ve mental olarak daha rafine seviyeye gelene kadar Paris’te olduğu gibi Alcaraz ile ilgili tüm sorulara gergin ve ters cevaplar vermeye devam edecektir. 

AUS 0PEN 2022 ÇOK FARKLI OLACAK
Önümüzdeki Avustralya Açık yıllardır görmediğimiz çok farklı bir turnuva profiline sahip olabilir. Bir yanda Djokovic gibi rekoru kırmak isteyen bir dev; diğer yanda sezona iyi başlamak isteyen Zverev, Medvedev gibi oyuncuların varlığı; 2021 sezonunu kariyerlerinin en iyi sırasında bitiren ve kendilerini ispatlamak isteyen yeni jenerasyon oyuncular; Nadal ve Thiem’in dönüşü ile beraber her sene sezon başında ortaya çıkan sürpriz oyuncuları da düşündüğümüzde 2022 Avustralya Açık’ın çok farklı olabileceğini söyleyebiliriz. Aşı ve pandemi tartışmaları da Melbourne’deki gündemi farklı açıdan besleyen konular olacaktır.